5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska

5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska

„Ziemia więcej mówi nam o nas niż wszystkie książki. Bo stawia nam opór. Mierząc się z przeszkodą człowiek poznaje siebie.”

Antoine de Saint-ExupéryZiemia, planeta ludzi

Można poić się hasłami, pisanymi wielkimi literami, ale… to co nas otacza jest wypadkową odwagi, działania i zaangażowania. Tak jest także i z Fundacją QuestNGO. Jaki jest przepis? Małe kroki. Oczywiście najpierw małe marzenia. Choćby w przypadku działań na rzecz naszej Planety. Jedną z akcji Fundacji było zbudowanie domków dla Pszczół Murarek, wszystko to, aby wspomóc działania Mokotowskiego Hospicjum Św Krzyża. Tak mało i tak dużo. Nasze życie składa się właśnie z takich rzeczy. 

Zacznijmy od Ja. Ja mogę. Ty też możesz. Mogę podejmować słuszne wybory w każdej kwestii. Od ilości kroków zrobionych każdego dnia, zużycia wody, szacunku do jedzenia, po ubrania. Od tego jak dobrami, które mam, rozporządzam, zależy przyszłość Ziemi.

Mogę podejmować decyzje dobre dla mnie, dla mojej rodziny, ale także mojej planety. Mogę przed domem mieć kwiaty, zamiast krótko przystrzyżonego trawnika. Mogę zasiać łąkę. Mogę mieć własny ogródek ze świeżymi warzywami. Mogę na balkonie, czy w ogrodzie zostawić poidełka dla ptaków i owadów. Mogę nie generować nadmiernie odpadów. Zamiast wyrzucać jedzenie, mogę tym nadmiarem podzielić się z ubogimi, osobami w kryzysie bezdomności, teraz prawie w każdej miejscowości są jadłodzielnie. Mogę częściej jeździć rowerem, częściej niż samochodem. Mogę wybrać jakość, nie ilość.  Mogę dać drugie życie ubraniom, czy meblom. Mogę żyć, równie szczęśliwe, bez nadmiaru zalegających w szafach rzeczy. Mogę się dzielić dobrem wspomagając instytucje, fundacje, stowarzyszenia. Naprawdę, to jest możliwe. Mogę. Fundacja Quest NGO to także działania edukacyjne. Tak, przyszłość zależy od każdego z Nas. Ziemia jest tylko jedna. Only One Earth.

„Ziemia jest tylko jedna” – Only One Earth – pierwsze hasło ustanowionego w 1972 roku Światowego Dnia Środowiska, które jest obchodzone w ponad 100 krajach.