O kryzysie bezdomności w liczbach

O kryzysie bezdomności w liczbach

Raz na dwa lata sporządzany jest spis osób w kryzysie bezdomności. W tym roku odbyło się to po raz VI w nocy z 28 na 29 lutego. Realizacja badania koordynowana była przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dane zebrane z poziomu gmin zostały wprowadzone do Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS) i zostało to zagregowane na poziomie województw oraz krajowym.

W momencie realizacji badania zdiagnozowano 31 042 osób w kryzysie bezdomności, w tym 80% to mężczyźni (24 880 osoby) a 20% to kobiety (6162 osoby). Ponadto, osoby poniżej 18 roku życia stanowią 5% (1 524) ogólnej liczby osób w kryzysie bezdomności. Wśród młodych osób proporcje wg płci rozkładają się po połowie.

W porównaniu z danymi z poprzednich ogólnopolskich badań w tym zakresie, liczba osób w kryzysie bezdomności w Polsce oscyluje pomiędzy 30 tysiącami (badanie z 2019 r.) a 33 tysiącami (badanie z 2017 r.), w 2024 r to 31 tysięcy.

Z danych wynika iż wzrosła liczby kobiet w kryzysie bezdomności i zmalała liczba mężczyzn w porównaniu do badań z wcześniejszych edycji.

Najwięcej osób w kryzysie bezdomności przebywa w województwie pomorskim – 15% (4 575 osób), śląskim – 13% (4 050 osób) oraz mazowieckim – 11% (3 452 osoby). Najmniej po 2% w województwach podlaskim (638 osób), opolskim (767 osób) i lubuskim (717 osób). W większości województw liczba osób w kryzysie bezdomności zmniejszyła się, jednakże w czterech województwach odnotowano negatywną tendencję i większe liczby niż w dwóch poprzednich badaniach, dotyczy to województw małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego.

Po raz pierwszy w tym badaniu sprawdzano liczbę osób w kryzysie bezdomności również w podziale na gminy oraz miejscowości poniżej i powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Zgodnie z wynikami badania większość osób w kryzysie bezdomności przebywa na terenie gmin i miejscowości poniżej 100 tysięcy mieszkańców – 54%, zaś w miejscowościach i gminach powyżej 100 tysięcy mieszkańców znajduje się 46% osób w kryzysie bezdomności.

Zwykło postrzegać się kryzys bezdomności jako konsekwencje uzależnienia. Badanie wkracza również i w ten obszar. Nieco zmieniły się okoliczności, które osoby w kryzysie wskazywały jako główną przyczynę swojej sytuacji życiowej. Okazuje się, że konflikt rodzinny był najczęściej podawanym źródłem kryzysu bezdomności przez osoby badane – 32,2%, dopiero po nim wskazywano uzależnienie – niespełna 28%.

Inne przyczyny eksmisja, wymeldowanie – 26,3%, które podczas poprzedniego badania z 2019 roku uznawane były za główną przyczynę bezdomności, a także rozpad związku – 18,4%.

Dane statystyczne nie oddadzą każdej sytuacji. To trudny temat badań. Warto także wspomnieć, że edycja z 2021 roku, ze względu na koronowirusa, została wykonana dopiero w 2024, zaś pierwsze badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2009 roku.

Emilia Olszewska

Zainteresowanych ww tematyką odsyłam na stronę:

https://www.gov.pl/web/rodzina/pom-spol-bezdomnosc