Nie marnuję jedzenia cz 1

Nie marnuję jedzenia cz 1

Trend 2023

Marnowanie żywności jest marnowaniem zasobów takich jak woda, energia, pieniądze. Do tego gnijące na składowiskach odpady wytwarzają CO2. Jedna tona zmarnowaniej żywności to ponad 4 tony CO2.

Trend wzrostu marnowania żywności przez konsumentów zdają się potwierdzać coroczne badania Banków Żywności. Pozwolę sobie przytoczyć wnioski zamieszczone w raporcie z 2023:

„W tym roku odsetek osób, które przyznają się do marnowania żywności wyniósł rekordowe 56%! W latach 2009–2019 ten odsetek badanych rzadko przekraczał 40% i oscylował wokół uśrednionego wyniku 35%.

(…) Pandemia koronawirusa, a następnie wzrost cen żywności, doprowadziły do stopniowego wzrostu świadomości konsumenckiej wśród Polaków. Jednym z dowodów na tę tezę może być diametralna zmiana w zakresie wiedzy dotyczącej różnic między zwrotami „należy spożyć do” oraz „najlepiej spożyć przed”. W 2023 roku 52% badanych poprawnie zadeklarowało, że te daty nie oznaczają tego samego. Spośród tych osób aż 80% poprawnie wskazało, który z tych terminów jest bardziej restrykcyjny.

Można stąd wysnuć wniosek, że także świadomiej podchodzimy do kwestii marnowania żywności i lepiej analizujemy to, co trafia do kosza w naszych domach. To bardziej surowe podejście do własnych zachowań konsumenckich może okazać się pozytywnym zjawiskiem, które wpłynie na ograniczenie marnotrawstwa żywności w polskich gospodarstwach domowych.”

Co marnujemy i dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w kolejnym wpisie.